- PROGRAMUL BISERICII « IZVORUL TĂMĂDUIRII » MAVROGHENI ( 22-28 APRILIE 2024)
PROGRAMUL BISERICII
« IZVORUL TĂMĂDUIRII » MAVROGHENI
( 22-28 APRILIE 2024)
Luni, 22 aprilie
† Sfântul Ierarh Teodor Sicheotul, episcopul Atanasiopolei
Ora 18.00 Pavecerniță Mare cu Litie
Marți, 23 aprilie
† Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință
Ora 07.30 Sfânta Liturghie a Darurilor înainte Sfințite
Miercuri, 24 aprilie
† Sfinții Ierarhi Ilie Iorest, Simion Ștefan și Sava Brancovici,
mitropoliții Transilvaniei
Ora 07.00 Sfânta Liturghie a Darurilor înainte Sfințite
Ora 18.00 Sfântul Maslu și Cateheză
Joi, 25 aprilie
† Sfântul Apostol și Evanghelist Marcu; Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului
Ora 18.00 Paraclisul Maicii Domnului și cateheză
Vineri, 26 aprilie
† Sfântul Sfințit Mucenic Vasilievs, episcopul Amasiei
Ora 17.00 Sfânta Liturghie a Darurilor înainte Sfințite
Moliftele Sfinților Vasile cel Mare, Ioan Gură de Aur și Ciprian al Cartaginei
Sâmbătă, 27 aprilie
† Sfântul Apostol Simeon, ruda Domnului, episcopul Ierusalimului
Sâmbăta lui Lazăr. Pomenirea morților
Ora 07.00 Utrenie, Sfânta Liturghie, Parastase
Ora 18.00 Vecernie cu Litie pentru Praznicul Floriilor
Duminică, 28 aprilie
Duminica a 6-a din Post (a Floriilor)
†) Sfinții Mucenici Maxim, Iason și Sosipatru
Ora 07.30 Utrenie, Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
- PROGRAMUL BISERICII « IZVORUL TĂMĂDUIRII » MAVROGHENI (15-21 APRILIE 2024
PROGRAMUL BISERICII
« IZVORUL TĂMĂDUIRII » MAVROGHENI
(15-21 APRILIE 2024)
Luni, 15 aprilie
† Sfinții Apostoli Aristarh, Pud și Trofim
Ora 18.00 Acatistul Izvorului Tămăduirii, Ageasmă mică, Molifte, Cateheză
Marți, 16 aprilie
† Sfintele Mucenițe Agapia, Irina și Hionia
Miercuri, 17 aprilie
† Sfântul Sfințit Mucenic Simeon, episcopul Persiei
Ora 17.00 Denia Canonului Mare
Joi, 18 aprilie
† Sfântul Cuvios Ioan, ucenicul Sfântului Grigorie Decapolitul
Ora 07.00 Sfânta Liturghie a Darurilor înainte Sfințite
Vineri, 19 aprilie
† Sfântul Cuvios Ioan de la Lavra Veche
Ora 17.00 Denia Acatistului Bunei Vestiri
Sâmbătă, 20 aprilie
† Sfântul Ierarh Teotim, episcopul Tomisului
Ora 07.00 Utrenie, Sfânta Liturghie, Parastase
Ora 18.00 Vecernie cu Litie
Duminică, 21 aprilie
Duminica a 5-a din Post (a Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca)
Prevestirea Patimilor. Cererea fiilor lui Zevedeu
†) Sfântul Sfințit Mucenic Ianuarie, episcop de Benevent
Ora 07.30 Utrenie, Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare