• PROGRAMUL LITURGIC AL BISERICII « IZVORUL TĂMĂDUIRII » MAVROGHENI (10-16 MAI 2021)

     

     

    PROGRAMUL LITURGIC AL

    BISERICII « IZVORUL TĂMĂDUIRII » MAVROGHENI

    (10-16 MAI 2021)

     

    Luni,  10 mai

    † Sfântul Apostol Simon Zilotul

    Ora 12.00 Te-Deum organizat de Societatea de Cultură Macedo-Română de cu participarea Preasfințitului Varlaam Ploieșteanul Episcop Vicar Patriarhal

    Ora 17.00 Acatistul Izvorului Tămăduirii, Cateheză

     

    Marți,  11 mai

    † Sfântul Sfințit Mucenic Mochie preotul; Sfântul Ierarh Metodie

     

    Miercuri, 12 mai

    † Sfântul Mucenic Ioan Valahul; Sfântul Ierarh Epifani, arhiepiscopul Ciprului

    Ora 17.00 Sfântul Maslu și cateheză

     

    Joi, 13 mai

    † Sfântul Mucenic Glicherie; Sfântul Serghie Mărturisitorul

    Ora 17.00 Paraclisul Maicii Domnului și cateheză

     

    Vineri, 14 mai

    † Sfântul Mucenic Isodor din Hios; Sfântul Sfințit Mucenic Terapont

    Ora 07.00 Utrenie, Sfânta Liturghie, Acatistul Sfintei Cuvioase Parascheva

     

    Sâmbătă, 15 mai

    † Sfântul Cuvios Pahomie cel Mare

    Ora 07.00 Utrenie, Sfânta Liturghie, Parastase

    Ora 17.00 Vecernie cu Litie

     

    Duminică, 16 mai

    Duminica a 3-a după Paști (a Mironosițelor)

    † Sfântul Cuvios Teodor cel Sfințit

    Ora 07.30 Utrenie, Sfânta Liturghie

  • PROGRAMUL LITURGIC AL BISERICII « IZVORUL TĂMĂDUIRII » MAVROGHENI (3 –9 MAI 2021)

     

    PROGRAMUL LITURGIC AL

    BISERICII « IZVORUL TĂMĂDUIRII » MAVROGHENI

    (3 –9 MAI 2021)

     

    Luni,  3 mai

    † Sfintele Paști. Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici

    Ora 08.00 Utrenie, Sfânta Liturghie

     

    Marți, 4 mai

    † Sfintele Paști. Sfânta Muceniță Pelaghia; Sfânta Monica

    Ora 08.00 Utrenie, Sfânta Liturghie

     

    Miercuri, 5 mai

    † Sfânta Muceniță Irina; Sfântul Cuvios Efrem cel Nou

     

    Joi, 6 mai

    † Sfântul și dreptul Iov, mult răbdătorul; Sfântul Mucenic Varvar

    Ora 07.00 Slujba de sfințire a apei (Agheasma Mică)

    Ora 17.00 Vecernie pentru Izvorul Tămădurii

     

    Vineri, 7 mai

    † Izvorul Tămăduirii (Hramul Bisericii Mavrogheni)

    Ora 07.30 Utrenie, Sfânta Liturghie

    Slujba de sfințire a apei (Agheasma Mică)

     

    Sâmbătă, 8 mai

    † Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan Teologul

     

    Duminică, 9 mai

    Duminica 2-a după Post (a Sfântului Apostol Toma)

    † Sfântul Proroc Isaia; Sfântul Mucenic Hristofor

    Ora 07.30 Utrenie, Sfânta Liturghie

Zidul plangerii